hall of fame

Nedenstående er en optegnelse over personer, der har haft tilknytning til Aarhus Filmværksted, og som senere enten er blevet optaget på Filmskolen eller tilsvarende skole i Danmark eller i udlandet.

Optaget på Filmskole eller tilsvarende skole:

Andreasen, Mie (DDF) producer
Balle, Søren (DDF) instruktør
Bauer, Michael (DDF) klipper 
Bjerregaard, Thomas (DDF) instruktør
Bilde, Stig (DDF) klipper
Bisgaard, Kasper (Filmskolen, Lodz, Polen) instruktør
Bondrop, Steen (NFTS, London, England) tonemester
Boesdal Halvorsen, Morten (DDF) instruktør
Bruun, Martin G. (DDF) tv-tilrettelægger
Budtz Sørensen, Julie (DDF) manuskriptforfatter
Dremstrup, Senia (DDF) producer
Elsborg, Jonathan (DDF) fotograf
Esmark, Mette (DDF) klipper
Falk, Mira (DDF) tonemester
Feifer, Nikolaj (DDF) instruktør
Flint, Lina (DDF) producer
Høegh, Kim (DDF) fotograf
Kierkegaard, Malene (DDF) instruktør
Kjeldsen, Klaus (DDF) instruktør
Koch, Hans Christian (DDF) tonemester
Larsen, Hanne (DNF) instruktør
Loftager, Jens (DDF) instruktør
Lyngbo, Martin (Statens Teaterskole) instruktør
Lyngbye, Karoline (DDF) instruktør
Michaelsen, Mia Joanna Koskela (DDF) tonemester
Mogensen, Vibe (DDF) tv-tilrettelægger
Møl Dalsgaard, Andreas (DDF) instruktør
Næsby, Sarah Amalie (DDF) instruktør på animationslinjen
Pearce, Stroud Rohde (DDF) fotograf
Ravn, Iben (HCTSS) 
Hellenic Cinema & Television School, instruktør
Serup, Mikkel (DDF) instruktør
Skovsbøl, Kasper (DDF) instruktør
Sørensen, Andreas Steen (NFTS, London, England) instruktør
Weinreich, Jacob (DDF) manuskriptforfatter
Witt Kusk, Jacob (DDF) fotograf

 

Har modtaget støtte fra DFI eller New Danish Screen:

Arentzen, Jens
Berg, Poul
Borre, Katrine
Fabricius, Jesper
Johnsen, Birgit
Kiemergård, Lars Bo
Knight, Fanny
Kress, Eric
Krogsøe Holmberg, Linda
Lundø, Henrik
Maintz, Mikkel
Maintz, Jesper
Myllerup, Carsten 
Neimann, Susanna 
Nielsen, Hanne
Nordfeld, Finn
Nyholm, Katrine 
Rais-Nordentoft, Aage 
Rasmussen, Jesper 
Rørbech, Rikke 
Stenum, Ole 
Wellendorf, Kassandra